TE - textový editor pre PMD
Keď som dostal od z00ma PMD 85-2A, ktoré zachránil zo Základnej školy v Krompachoch, začal som sa obzerať, ako ho aj nejako užitočne využiť. Postavil som si PMD32SD a keďže hry ma moc nebavili, začal som uvažovať, ako niečo naprogramovať. Keďže pre PMD32SD existuje systém Mikros, čo je klon CP/M v2, núdzou o programovacie prostriedky trpeť nebudeme. Čo sa ale ukázalo ako najväčší problém je textový editor. Ako som hľadal, nič poriadne som nenašiel. Buď sa editory nehodili na programovanie, alebo nemali i8080 verziu a legendárny Romborov editor je stále v nedohľadne. Takže zostala len Ikonova zásada - čo si na obskurnej platforme nenaprogramuješ, to nemáš.
Úvodné obrázky z CPCčka
Vždy sa mi páčil Ellvisov screensaver. Posťahoval si úvodné obrázky z hier zo Spektra a nastavil si k nim GL Slideshow screensaver. Ak by sa v slideshow zobrazovali fotky z dovoleniek, rodinných stretnutí alebo bezduchých krajiniek z celého sveta, bola by to neskutočná nuda. Ale ak sa pozeráte na pravú nefalšovanú 8bitovú grafiku, tak je to strašne nákazlivé a osobne by som sa na to vydržal dívať hodiny.
Raspberry Pi wifi router
Máme dobrého suseda, ktorý nám zdieľa internet cez wifi. Fungovalo to viacmenej dobre až do doby, keď sa presťahoval o 3 poschodia vyššie a wifi signál k nám už nedosiahol. Ako riešenie som chcel použiť jeden z mnohých lacných wifi routerov, ktoré sa u nás našli a použiť ich s externou anténou na routovanie wifi do lokálnej siete. Žiadny žiaľ nevedel routovať wifi na ethernet, len naopak. Skúsil som pozrieť ceny drahších routerov, najlepšie s možnosťou nahrania openWRT firmvéru, ale ceny boli skrátka príliš vysoké. No a ťahať kábel cez pár poschodí sa mi nezdalo moc praktické. Navyše sme žiadnu skutočnú lokálnu sieť nemali a tak by bolo pre nás výhodnejšie mať vlastnú wifi.
Ako rýchlo počítaš?
Pamätáte si na projekt Seti? Hľadanie mimozemských civilizácii analyzovaním rádiového spektra pomocou distribuovanej siete dobrovoľníkov, alebo ak máte radi konšpiračné teórie, tak počítanie jadrových zbraní pre američanov.
Sinclair ZX Spectrum Vega
Myslíte si, že sa v dnešnej dobe nedá kúpiť nový počítač s logom Sinclair a že to už vôbec nemôže byť ZX Spectrum? Mýlite sa!
JHCon 2015 report
Druhý decembrový víkend sa opäť konalo tradičné spektristické stretnutie v Jindřichovom Hradci. Tu je môj krátky report z akcie.
Návrat blogu
Po relatívne dlhej dobe sa mi podarilo obnoviť môj starý blog. Keďže na korporátne riešenia sa nedá vôbec spoľahnúť a Opera zastavila portál MyOpera, používam opensource systém BlazeBlogger.
Forever XIII - pohľad z druhej strany
Aj keď máme ohlasy na Forever väčšinou kladné, tak som ešte nikdy nemal pocit, že by sme to zvládli dobre. Aj keď sa všetci snažíme spraviť akciu najlepšie, ako vieme, tak nie vždy sa to podarí. Tu je môj pohľad na Forever.
Landscape generator Basic
Pokušenie prepísať generátor krajiny do Basicu bolo veľké a tak som opäť naštartoval emulátor a moje snaženie Vám priblížim v tomto článku.
Landscape generator
Logout na svojom blogu uverejnil výborný článok o generovaní krajiniek v Basicu. Článok treba len pochváliť, pretože popisuje jednoduché (chcem sa vyhnúť označeniu primitívne) algoritmy, ktoré generujú naozaj pekné krajinky. To mi pripomenulo algoritmus, ku ktorému som sa dostal už strašne dávno a nikdy som si ho nevyskúšal. Preto som sadol k emulátoru a začal uvažovať