mike na hračke

som spektrista

Mini mixpult z Aliexpressu

2021-09-25 od mikezt

Pred pár mesiacmi som videl u suseda maličký mixpult z Číny a veľmi sa mi zapáčil. Preto šupho na Aliexpress a za 20 € som si ho tiež objednal. Nie všetko šlo ale tak, ako malo.

Čítať ďalej »

Zdroj pre Didaktik

2021-05-29 od mikezt

Krátke zápisky o tom prečo a ako som si postavil nový zdroj pre Didaktiky a iné počítače.

Čítať ďalej »

Recenzia Dell Latitude CPi D300XT

2021-04-20 od mikezt

Dell Latitude D300XT je notebook z čias Pentia 2. Možno si vravíte, prečo recenzovať počítač z čias, keď sa do nich ešte liala nafta. Poďme sa na to teda pozrieť.

Čítať ďalej »

Argon One Pi 4

2020-11-19 od mikezt

Pod týmto tajuplným názvom sa skrýva krabička pre minipočítač Raspberry Pi 4. Poďme sa pozrieť, čím je zrovna táto krabička zaujímavá.

Čítať ďalej »

Raspberry Pi zvonček

2020-11-17 od mikezt

Úloha bola jednoduchá: Dostal som do ruky pohybový senzor SR505 a mal spraviť zvonček, ktorý zahrá melódiu, keď vstúpi zákazník do obchodu. Riešenie je síce jednoduché, ale cesta k nemu nebola úplne priamočiara. Tento článok sú teda skôr poznámky pre mňa, aby som podobné chyby neopakoval.

Čítať ďalej »

D40 SIF backup tool

2020-07-27 od mikezt

Kde bolo tam bolo, bolo treba raz zazálohovať väčší počet D40 diskiet. Preto sa dalo dokopy pár múdrych hláv, teda len tá moja, a vytvorila túto jednoduchú utilitku. Poslúžila mi dobre, ale zrejme zapadla v zákutiach internetu bez povšimnutia, pretože ako správny programátor som lenivý písať dokumentáciu a aj ten ReadMe chýba. Tak si poďme pozrieť, ako to funguje a čo to vie.

Čítať ďalej »

ZHIXIANDA 7" 1024x600 TFT LCD Monitor

2020-02-27 od mikezt

Kto pozná môj spôsob práce vie, že by mi žiaden stolík nebol dostatočne veľký. Používam síce monitor so štedrým počtom vstupov, ale častokrát chcem iba niečo vyskúšať a prepájať a rozplietať pavučinu káblov k monitoru sa mi nechce. Preto som sa rozhodol pre malý monitorík, ktorý mi nezaberie veľa miesta a bude použiteľný na väčšinu mojich vecí. No a samozrejme mám rád Aliexpress, takže nečakajte nič iné ako lacnú čínu!

Čítať ďalej »

Pariboro v1.1

2019-05-16 od mikezt, tagged as zx spectrum

Tak tu máme novú verziu Paribora. Čo a prečo sa zmenilo? Tu je krátky zoznam zmien.

Čítať ďalej »

TE - textový editor pre PMD

2018-01-13 od mikezt

Keď som dostal od z00ma PMD 85-2A, ktoré zachránil zo Základnej školy v Krompachoch, začal som sa obzerať, ako ho aj nejako užitočne využiť. Postavil som si PMD32SD a keďže hry ma moc nebavili, začal som uvažovať, ako niečo naprogramovať. Keďže pre PMD32SD existuje systém Mikros, čo je klon CP/M v2, núdzou o programovacie prostriedky trpeť nebudeme. Čo sa ale ukázalo ako najväčší problém je textový editor. Ako som hľadal, nič poriadne som nenašiel. Buď sa editory nehodili na programovanie, alebo nemali i8080 verziu a legendárny Romborov editor je stále v nedohľadne. Takže zostala len Ikonova zásada - čo si na obskurnej platforme nenaprogramuješ, to nemáš.

Čítať ďalej »

Úvodné obrázky z CPCčka

2017-04-30 od mikezt

Vždy sa mi páčil Ellvisov screensaver. Posťahoval si úvodné obrázky z hier zo Spektra a nastavil si k nim GL Slideshow screensaver. Ak by sa v slideshow zobrazovali fotky z dovoleniek, rodinných stretnutí alebo bezduchých krajiniek z celého sveta, bola by to neskutočná nuda. Ale ak sa pozeráte na pravú nefalšovanú 8bitovú grafiku, tak je to strašne nákazlivé a osobne by som sa na to vydržal dívať hodiny.

Čítať ďalej »