mike na hračke

som spektrista

Moje ColorAce s PMD85-2A

2025-01-05 od mikezt

Upraviť RGB výstup na mojom péemdéčku som si chcel už dávnejšie. Na Foreveri som od Ikona dostal dosku ColorAce a tak som okrem vylepšenia obrazu získal aj viac farieb.

Okrem PMD85-2A vlastním aj PMD85-3, ktoré má RGB výstup v úrovniach kompatibilných so SCARTom. PMD85-2A má naopak signály v TTL a to bol hlavný dôvod, prečo som sa rozhodol pre úpravu. Nie, že by nebolo možné zbastliť RGB kábel, ktorý by úrovne signálov upravil, ale prečo nezjednotiť oba počítače a mať iba jeden RGB kábel?

Verziu dosky, ktorú som dostal, je s menším GAL16V8. Tá umožňuje dva režimy: Colorace a RGB (originálny výstup). Ja mám Colorace trvalo zapnuté, pretože sa mi nechcelo vŕtať do skrinky otvor pre prepínač. Samotné zapojenie je vďaka plošnému spoju pekne upratané. Dosku som umiestnil na voľné miesto nad pamäťami. Je podopretá dvoma distančnými stĺpikmi, aj keď iba jeden je upevnený do matičnej dosky. Je to preto, že zo spodnej časti dosky sú prepoje a tak nie je miesto na dve diery ale aj tak to druhý distančný stĺpik celé stabilizuje, aj keď nie je priskrutkovaný. Vedľa som si ešte nechal voľné miesto, keby som si chcel postaviť Keyface.

interná úprava Colorace

Signály pre Colorace som priviedol plochým káblikom. Pôvodne som ho mal pripojený cez pinovú lištu, ale nerobilo to dobrotu. Pri miernom buchnutí do stolu sa objavovali v obraze artefakty a počítač bol celkovo nestabilný. Preto som do dosky Colorace naspájkoval pinovú lištu a plochý káblik prispájkoval priamo na piny.

Pri oživovaní som samozrejme chcel mať čo najfarebnejší obraz a preto som to skúšal s pripojeným PMD32SD. To sa ukázalo ako chyba. Vôbec som nedostával obraz a ak, tak samozrejme nešlo nič nahrať z SD karty. Pôvodne som podozrieval zle naprogramovaný GAL, ale k tomu sa dostanem neskôr. Problém bol v obvode 8255 na doske periférií. Statočne kúril a spôsoboval celkovú nestabilitu počítača. Keď som dosku periférií odpojil, okamžite nabehol pekný obraz s promptom ++ Os ready ++. Našťastie stačilo vadný čip 8255 vymeniť a všetko funguje ako má.

Naprogramovať GAL tiež nebolo priamočiare. minipro mi hlásilo, že JED súbor nie je validný a odmietol ho naprogramovať. Keď som hľadal prekladač rovníc pre GALy, našiel som len GALasm a Galette. Žiaľ ani jeden nevedel Colorace rovnice preložiť. Autori totižto používajú niečo, čo sa volá EQN2JED od National Semiconductor a mne sa ani za svet nepodarilo na internete nájsť, čo je to zač. Preto som sa začítal do dokumentácie a tu sú upravené rovnice, ktoré idú preložiť pomocou Galette a naprogramovať pomocou Minipro:

GAL16V8    ; 4-Bit-Counter  first line : used GAL
pmd_cace  ;                second line: any text (max. 8 char.)

CLK A6I EN /F1 /F2 MOD ZAT VIDEO AMUX GND
NC DI6 DI7 DO6 DO7 B G R A6O VCC


G = /F1  * /F2  * MOD * ZAT
  + /DO6 * /DO7 * MOD * ZAT

B = F2  * MOD * ZAT
  + DO7 * MOD * ZAT

R = F1  * MOD * ZAT
  + DO6 * MOD * ZAT

A6O =  A6I * /EN
    + /A6I *  VIDEO *  AMUX * EN
    +  A6I * /VIDEO *  AMUX * EN
    +  A6I *  VIDEO * /AMUX * EN
    +  A6I * /VIDEO * /AMUX * EN

DO6.R = DI6

DO7.R = DI7
		

Pri oživovaní som to dokonca podrobil riadnym testom na breadboarde, aj s Duškyho pomocou.

interná úprava Colorace

Na stránke ColorAce nahrádzajú pôvodný 5-kolík sedempinovým DINom. Túto úpravu som preskočil, pretože obraz tak či tak konvertujem cez OSSC a preto nepotrebujem napätie na prepnutie do RGB režimu. Naviac som si na PMD85-3 vymenil Sync/Green, ako je spomenuté tu a RGB na PMD85-2A zapojil tak isto, ako na trojke. Tým pádom mám pekný obraz z oboch počítačov a výsledný Colorace výstup vyzerá takto:

interná úprava Colorace

Úpravu určite doporučujem. Nielen ako vylepšenie farbičiek na PMDčku, ale aj ako zlepšenie kvality obrazu. Týmto vám prajem veľa skvelých chvíľ pri vašom PMD!




- 1 = jedna